Dyrektor i współzałożycielka ITEG . Absowentka UJ. Certyfikowana psychoterapeutka i trener- nauczyciel zawodu psychoterapii Gestalt. Założycielka i pierwszy Prezes Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Gestalt, przez 9 lat pracowała na rzecz rozwoju psychoterapii Gestalt w Polsce. Jako prezes organizowała 4 konferencje dotyczące Terapii Gestalt Przez 9 lat pracowała na rzecz społeczności psychoterapeutów Gestalt jako członek Extended Board European Association For Gestalt Therapy, jako przedstawiciel polskiego NOGT. Współzałożycielka Polskiej Rady Psychoterapii, forum towarzystw psychoterapeutycznych. Akredytowany superwizor psychoterapii EAGT, certyfikowany psychoterapeuta (EAGT), EAP i Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Gestalt (PTPG). W pracy psychoterapeutycznej stosuje założenia Terapii Gestalt, rozwijając relacyjne podejście w pracy z Klientem. Uczy psychoterapii Gestalt od 19 lat. Przez 10 lat szkoliła psychoterapeutów w Krakowie w akredytowanym przez EAGT programie w Instytucie Terapii Gestalt OK PSPP, pionierskim ośrodku w Polsce. Ewa Canert-Łąka jest też autorką warsztatów dla psychoterapeutów, artykułów o psychoterapii i zawodzie psychoterapeuty, a także wystąpień na międzynarodowych konferencjach. Redaktor merytoryczny i autorka przedmowy polskich wydań książek J.Bucaya i S.Gingera (wyd. Replika), J.M.Robine (wyd. OZO) oraz współpracownik w grupie tłumaczy polskiego wydania podstawowego podręcznika Terapii Gestalt, po raz pierwszy wydanego w Polsce w 2022 roku.
Uczestniczka Międzynarodowego Programu Treningowego dla Psychoterapeutów pod kierownictwem dr. Margherity Spagnuolo Lobb (Instituto di Gestalt HCC Italy). Swoje umiejętności stale podnosi korzystając z szkoleń i seminariów prowadzonych przez międzynarodowych trenerów psychoterapii Gestalt: Jona Blenda, Lyne Jacobs, Petera Philppsona, Ruelle Frank. Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego 11 Konferencji Europejskiego Stowarzyszenia na Rzecz Terapii Gestalt(EAGT) Kraków 2013. Współautorka i ko-trener pierwszego w Polsce Rocznego Programu Gestalt Therapy dla Profesjonalistów. opartego na „Gestalt Therapy. Excitement and Growth in the Human Personality”, autorstwa F.Perlsa, R.F.Hefferline, P.Goodmana (1951) i współczesnych jego rozwinięciach. Inspiracje i przemyślenia dotyczące swojej drogi zawodowej, czerpie ze spotkań z ludźmi, znaczącymi nauczycielami Terapii Gestalt i od ważnych osób w swoim życiu.
Zobacz Humans of Gestalt
W instytucie nadzoruje program Szkoły psychoterapeutów ITEG i prowadzi zajęcia na Kursie Podstawowym i Kursie Zaawansowanym. Pracuje również jako trener-konsultant w organizacjach. Prowadzi programy szkolenia menadżerów, oparte na założeniach teorii Gestalt. W ITEG uczy teorii i praktyki Terapii Gestalt. Prowadzi superwizję dla psychoterapeutów. Od 25 lat prowadzi prywatną praktykę psychoterapeutyczną w Jarosławiu. Jest też nauczycielem akademickim w PWSTE w Jarosławiu na kierunku psychologia.
„W psychoterapii, tak jak w innych dziedzinach, ważne jest ugruntowanie, czyli mocne podstawy teoretyczne i praktyczne podejścia z którym się identyfikujemy. Myślę tu o filozofii, całościowym spojrzeniu na zdrowie i chorobę, które jest podstawą każdego nurtu psychoterapeutycznego: behawioralno-poznawczego, psychodynamicznego, humanistyczno-egzystencjalnego w tym Terapii Gestalt. To ważne na początku drogi zawodowej. Drugim ważnym elementem przygotowania w tym zawodzie, jest otwartość na inne punkty widzenia, która pozwala psychoterapeucie rozwijać się zawodowo, bez popadania w ortodoksję i sztywność i czerpać z całej dziedziny psychoterapii. Psychoterapia nie jest zbiorem technik, lecz integracją osobistych właściwości, stale uaktualnianej wiedzy i umiejętności terapeuty. Staram się, jako nauczyciel oferować studentom i psychoterapeutom szkolenie, spełniające te kryteria. W pracy psychoterapeutycznej moim celem jest przywrócenie klientom ich własnych możliwości, spontaniczności i elastyczności w wymianie ze światem”
E.C. Łąka